Hållbarhet på torkat kött

Inför sommarens fjällvandring torkade jag en del kött. Av olika anledningar gick inte allt åt och nu undrar jag om det går att spara köttet till nästa år, och i så fall om det bör förvaras i frysen, kylen eller på annat sätt?

Om det är någon skillnad på olika kött kan jag berätta att det är marinerad (fettfri marinad) lövbiff jag vill spara.
 
Om (korrekt) torkad mat förvaras lufttätt så har den en hållbarhet på flera år.

När det gäller kött är det största problemet att fettet härsknar (men förvaras det utan att luften kommer åt så kan ju inte fettet härskna).

Att förvara i frysen kan man se om en extra försiktighetsåtgärd om det skulle vara så att fuktigheten är lite för hög (både hängslen och svångrem så att säga).
 
Jag brukar köpa renkött en gång om året i Kiruna. Jag köper då oftast bog och alltid sån som är torkad och rökt. I själva verket har den ju först saltats och sedan kallrökts, för att sedan ha torkats.

Jag ber dem såga bogen (eller bogarna) i tre bitar och ibland är köttet djupfryst redan när jag köper det. Jag slänger bitarna i frysen och tar fram vid behov. På det sättet spar jag köttet upp till ett år.
 
vakumförpacka

om det inte innehåller fett som kan härskna så kan du ju alltid vakumförpacka det. Antingen suger du ut all luft ur påsen eller så använder du vakumsug...
 
Fett härsknar väl inte utan syre? Härskningen är väl en oxidering? Så det är väl just om det finns fett som kan härskna som det är intressant med vakkum?

Jag snubblade förut över nåt kursmaterial från nån livsmedelsutbildning som handlade om konservering som var intressant att läsa. Tyvärr handlade den främst om kommersiell konservering, men jag minns i alla fall att det stod att man kommit fram till att vitsen med vakuumförpackning av kött var faktiskt att köttet konserverades av den koldioxid som det själv ger ifrån sig. Men det är ju i praktiken samma sak som frånvaro av syre.
 
För ett antal år sedan torkade jag köttfärs som inte gick åt. Den förvarades i papperspåse ("smågodis-för-fem-kronor-påse" om ni minns dem) i säkert ett år utan att det påverkade smaken.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.