Gummistövlar

Funderar på att köpa ett par Sarek Millenium stövlar, det billigaste jag hittat är på Stadium för 799kr. Men det är inte så billigt tycker jag.
-Någon som vet var jag kan hitta dem till ett bättre pris?
 
Jag köpte mina för halva priset på Team Sportia i Halmstad för två år sedan när de sålde ut sina sista par. Hade tur eftersom jag behövde dem just den dagen. Intersport, Stadium, Team Sportia och liknande ställen går annars ofta att få rabatt på med kuponghäften eller Entertainmentkort. Udéns Sport i Göteborg ger 20% studentrabatt på alla ordinarie priser.

/Klas
 
Jag skulle inte heller köpa Tretorn stövlar, men det är ju individuell passform som avgör. Se bara till att prova andra modeller också. Och kan man vänta så brukar det vara extrapris på nästan alla modeller av gummistövlar.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.