Grövelsjön v.29?

Hasse_70; sa:
Tänkte prova att gå denna rutt:
http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=41727

Det är första esöket i Grövelsjön för min del, och jag undrar lite hur vädret brukar vara runt mitten på Juli? Varmt o eländigt eller?

/Hasse

Fjällen brukar vara omväxlande, så det är svårt att svara generellt.

Men om det är varmt högtrycksväder som dominerar så kan det vara rejält varmt enligt min erfarehet...men det kan lika gärna vara kallt och regnigt, beror helt på hur det ser ut då ;).

//J
 
Jo fjällen är omväxlande... :)

Brukar husera lite längre norrut, i Jämtlandsfjällen runt v.31-32, då det är rätt svalt(oftast).

Tänkte mest för att det är längre söderut...

/H
 
Hasse_70; sa:
Jo fjällen är omväxlande... :)

Brukar husera lite längre norrut, i Jämtlandsfjällen runt v.31-32, då det är rätt svalt(oftast).

Tänkte mest för att det är längre söderut...

/H

Jämtland är fin :).

Om jag ska jämföra med Jämtland där jag har varit (runt Sylarna, norska sidan och in mot Gåsen/vålåstugorna) så finns det en skillnad - just runt Sylarna kan det ju ibland med viss vindriktning från norska kusten vara veckovis med gråväder och regn...det har jag aldrig upplevt i Grövelsjön.


//J
 
Ska gå med hund i Grövelsjön den veckan...vad jag vill minnas från när jag var liten så är det oftast sol...men som alltid i trakterna kring särna/idre/grövelsjön mellan +10 grader och +30 och ofta blåsigt.

(Går du med hund kan jag passa på att förvarna att inte ge dig in i Töfsingdalens nationalpark eftersom det är hundförbud där)
 
Vädret är

statistiskt sett mera stabilt i Grövelsjön än i Jämtlandspasset. Viss regnskugga bakom Jotunheimen m fl norska fjäll.

Det kan i värsta fall bli lite blötsnö även i juli.

Är det högtryck är det nog lika varmt oavsett var man befinner sig i södra fjälltrakterna men naturligtvis fläktar det lite mera på kalfjället.

Med den valda rutten tror jag inte du behöver vara så rädd för problem med varmt väder. Tälta på kalfjället om det är riktigt mycket mygg nere i skogen.

Thure
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Eviless skrev:
Ska gå med hund i Grövelsjön den veckan...vad jag vill minnas från när jag var liten så är det oftast sol...men som alltid i trakterna kring särna/idre/grövelsjön mellan +10 grader och +30 och ofta blåsigt.

(Går du med hund kan jag passa på att förvarna att inte ge dig in i Töfsingdalens nationalpark eftersom det är hundförbud där)

Då kanske vi ses då.. :)

Nej, jag har ingen hund, vandrar ensam, ev. med kompis om han lyckas med förhandlingarna hemmavid...som visst har strandat... :)

Tack för bra svar alla!

/H
 
jag gick ungefär den rutten nu i veckan. det är en fin tur! se till att stanna i ryvang. Där är det väldigt fint. Vädret för oss var bra. Nere i skogen kan det bli riktigt varmt samtidigt som det uppe på kalfjället kan blåsa kallt. Så se till att ha med kläder för 10 grader plus vind även om det är varmt väder vid starten. Tycker det är fint att vandra den rutten. Biten på norska sidan med utsikt över sjön är kanonfin!
 
Det låter onekligen som det är en fin sträcka.

Kommer att vara ute 3-4 nätter, d.v.s. lååånga raster och mååånga fotostopp... :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips