Grenremmar till ryggsäck

Hej,

kan man köpa separata grenremmar och sätta fast på en ryggsäck som man redan har och gillar? Känns lite onödigt att köpa ännu en säck om man redan har ett gäng som skulle kunna funka för långfärdsskridsko.

Tacksam för tips! :)
 
Diy

Jag har gjort egen rem av lite kraftigare lina.

Ändarna på linan är fastknuten runt respektive axelremsinfästning längst ner på ryggsäcken. Det gör att linan bildar ett "V" som jag drar fram mellan benen och sedan trär höftbältet igenom innan jag knäpper det.

Beklagar att jag inte har någon bild på detta - en bild är verkligen bättre än tusen ord.

Har aldrig testat detta i skarpt lägen, men däremot har jag övningsplurrat, och det avlöpte väl. Tänk bara på att anpassa längden på remmarna så att ryggsäcken kan flyta upp lite, speciellt om du har ryggsäcken lågt placerad på ryggen.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag

har gjort liknande lösning men dragit linorna från axelremsfästena runt skinkorna Mellan låren och upp på framsidan upp till en karbin på ena axelbandet, dessutom ögla med dubbel 8-knut där karbinen klipps i. På det sättet fungerar grenremmen även om spännet på midjeremmen fallerar.

Thure
 
Sätt ett fäste i botten på ryggsäcken

Hej,
En snygg lösning är att sy fast ett fäste i botten på ryggsäcken. Ta med dig ryggsäcken och en bit rem till en skomakare och be dem sy ett remfäste, se bilden. På min säck är fästet i botten på säcken gjort av en 35 mm bred rem och på insidan av säcken ligger det en förstärkningslapp. Som grenband har jag en vanlig 20 mm rem som jag satt ett klickspänne (eller vad det nu heter) på. Klickspännets andra halva sitter på midjebältet med en ögla.
Jag har plurrat ett tiotal gånger med den här lösningen och den funkar bra. Spännen brukar finnas hos välsorterade sybehörsaffärer som Knapp-Carlsson i Göteborg eller Furulunds i Borås. Kanske att även Naturkompaniet har dem.

Lycka till, Klas
 

Bilagor

  • P1120570.jpg
    P1120570.jpg
    63.2 KB · Visningar: 3,248

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips