Göra egen träkåsa

Hej allihopa!

Christoffer heter jag och är ny här på forumet :)

Nu till frågan/frågorna.
Jag har fått tag på en rätt rejäl björkvril och är sugen på att göra mig en kåsa. Har läst olika trådar om hur vrilen ska tas hand om men det är som vanligt väldigt många olika bud. Till att börja med, ska man ta bort barken eller inte medans den ligger på tork?
Om jag skulle vilja såga bort en bit av den just nu färska vrilen, vad ska man tänka på vad gäller torkning osv?
Har även läst att man ska använda en bit av stammen som handtag till kåsan, är det en nödvändighet? Vrilen är så pass stor att jag jag ta en bit till en hel kåsa.

Tack på förhand :)
 
Kommer att följa detta noga 😀
Är själv sugen på ett liknande projekt.
Kanske någon vet var man får tag i materialet?
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Kommer att följa detta noga 😀
Är själv sugen på ett liknande projekt.
Kanske någon vet var man får tag i materialet?

Vet inte om vrilarna förekommer mer frekvent beroende på var man geografiskt letar? Jag som bor i skåne kan inte minnas att jag nånsin sett en vril innan jag av en slump hittade denna :)
 
Här kommer en länk till en artikel om att tillverka sin egen träkåsa. http://tba-reportage.se/24-27_Kaffekasan.pdf

I denna artikel är rådet att torka vrilen i ett år. Jag själv tog vrilen på hösten och började snida på en gång. Men när jag tog paus samlade jag ihop spånen och placerade ämnet och spånen i en plastpåse som jag knöt igen. Fortsatte så tills jag snidat klart. Sen lät jag kåsan torka. Fungerade utmärkt utan att det blev några sprickor.
 
Jag själv tog vrilen på hösten och började snida på en gång. Men när jag tog paus samlade jag ihop spånen och placerade ämnet och spånen i en plastpåse som jag knöt igen. Fortsatte så tills jag snidat klart. Sen lät jag kåsan torka. Fungerade utmärkt utan att det blev några sprickor.

Just så, det är nog det bästa sättet! Att förvara den i en plastpåse så att den håller sig fuktig mellan sessionerna, och bara torkar sakta under tiden man jobbar. Risken för sprickor blir då liten. En torr vril är närmast stenhård och inte rolig att snida i!
 
Att förvara den i en plastpåse funkar bra när du inte snidar. Kanhända möglar den lite men det gör inget. Om vrilen är exakt samma storlek som kåsan kan det gå att dra ur fibrerna inifrån och ut mha kniv, tång och skölp - såvida den inte är för torr. Vrilen växer ju som en lök - lager på lager. Då får den också perfekt jämn tjocklek.
Lycka till. Du kommer aldrig att vilja ha en plastkåsa igen!
//Petter
 
lyfter den här tråden då jag köpte mig både skedkniv och täljkniv för att pyssla lite...

Ingen som gjort kåsa av gran-ämne?
Påbörjade en kåsa men inser nu att jag måste nog borra ur kärnan för den är stenhård.

Andra allmänna tips för en nybörjare? Har såklart täljt som de flesta av oss, men inte med skedkniv.

:)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips