Gör prylarna oss dumma?

Brukar

hänga med ett par kompasser i ryggsäck eller kajak.

GPSen har många funktioner för mig, ofta bara dokumentation och fartkameror mm trivialiteter men den är inte mycket värd i knepiga situationer om man inte skaffar sig vana och därmed bland annat lär sig att den ibland fallerar.

Vanlig karta och kompass fortfarande överlägsen GPS på många sätt.

Tack för utmärkta synpunkter från bl a skrinnare

Thure
 

avslutad210712

Gäst
Men ärlig talat. Vem använder karta och kompass nuförtiden. Tala om stenåldersgrejor.

Själv kommer jag aldrig att använda annat än min iPhone när jag drar till fjälls. Tala om kanongrejor. Kan tom lägga upp på Facebook allt eftersom vandring fortskrider. Inga som helst problem att veta var jag är om något går snett vilket det såklart aldrig gör eftersom jag nästa år skall inhandla ett titankök.
 
Med i-fånens batteritid blir det då bara dagsturer för avslutad210712 i fortsättningen

cf34e81e31c14656dcec431bab28b0b5.jpg
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips