Gissa positionen världen

Imponerande snabbt att hitta fram till Skottland. Vi är inte vid Chest of Dee, men samma nationalpark. Några kilometer innan vi parkerade bilen så passerade vi en stor anläggning, Skottlands största till och med, som jag innan inte ens visste fanns i Skottland.
 
Det var mer känslan för naturtyp som ledde mig - men jag kommer inte närmare än så och väntar nyfiket på svaret :)
 
Loch Callater är sjön vi ser, snyggt jobbat Fredrik.
Den stora anläggningen vi passerade var Glenshee skidområde med allt från barnbackar till svarta pister, inklusive ett gäng sittliftar.
 
Tyckte det blev lätt med de sista ledtrådarna och google maps.

bild3 - Copy.jpg
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Också osäker, kan det ändå vara Sandsöya? Får inte riktigt ihop det med kartbilden, men kanske om bilden är tagen med mycket vidvinkel.
Och ja, lite för frodigt för Lofoten, borde ha insett att det var längre söderut.
 
Stämmer, bilden är tagen på Godøya som ligger utanför Ålesund. Fin ö med en fin fyr, möjlighet för våg surfing, en topp på 500 m och en fin rundtur längs kanten mot väst.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips