Gissa position

Här?
här.jpg
 
Jag har varit uppe på Gådoktjåhkkå en gång och kom ner via Gådokgájsse, så din bild var förstås bekannt. Min första bild visar kammen upp till Gådokgájsse med pricken på förtoppen 1532m, min andra bild är från toppen 1532m, man ser tex Bálgattjåhkkå, Lullihatjåhkkå och Skájdetjåhkkå.

Lite bråttom fick jag, att hinna gissa före Hanna :)

Nästa bild, vad heter dalen som ses där nere?
IMG_5640.JPG
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Javisst, Ballinriehppi och Ballinvaggi, bilden tog jag på vägen ner från toppen 1776 m, här:

Har du möjligen redan nya bilder, som vi näst kunde försöka att gissa på?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips