Gissa position

Då är vi nog i Jämtland. Kanske ser vi en flik av Ånnsjön om du står någonstans på Snasahögarna och spanar bort mot Mullfjället och Åreskutan?
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
...och så fortsätter vi. Jag har brist på bra bilder, så jag måste använda de dåliga :) Vad heter det branta fjället till höger på bilden, med toppen döljt av moln?
edit1.JPG
 
Möjligen ser vi Stuor Ruska (Rusjka) från någon västlig position, fotoriktning österut alltså?
Här har vi det rätta svaret! Rusjka 1707 m, fotat från Gähtjoajvve ovanför Sitasjaurestugorna. Namnet kan mena skräp på nordsamiska? Några dagar sedan hade vi ju en bild om Unna Ruskkas, fast från motsatt direktion. Nästa bild var så god!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.