Gissa position

Nu har ni hittat rätt väg och område. Kan vi komma lite närmare.

Forsen vi ser finns både som älv, vaten och fjell.

Peter
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Det flera ælvar, vatten och fjæll i området kring Stekenjokk med samma namnbas men jag tror bara en älv, vaten och fjell som rinner ned till vægen.
Ær det Jetnamsälven som rinner førbi i bakgrunden? Jag tror du ær vid tæltplatsen dær den rinner førbi Z824.
 
Helt rätt! Efter en vecka med med dagsturer från stuga med barnen i Hemavan tog vi Vildmarksvägen och tältade längs vägen. Ett kanonäventyr barnen älskade trots gråväder och regn.

Och ledtrådarna..... Beppe Wolgers (BW) var en av skäggen som låg bakom filmen Dunderklumpen där bland annat jätten Jorm och (jag tror) Blåsjön figurerar. Z824 var såklart vägnumret.

Ny bild!

Peter
 
Senast ändrad:
Ok, var ær vi nu?
IMG_20190822_144120 (1).jpg
 
Jag har ett starkt känsla om vad vi ser: Torneträsk med bla Gáissevárri.
Men var är du?
Det far jag inte riktig ihop, en bra bit västerut. Nagonstans längs Norkalottleden mellan Tornehamn och Pålno? Även om jag inte far det ihop med mina egna minnesbilder...
 
Ja, det ær riktigt. En halvtimma innan Pålno om man går från Tornehamn. Jag tror bilden ær tagen mitt på leden.
Hær lite utzoomad:
IMG_20190822_144120.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips