Gissa position

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Verkligen? Jag som trodde vi var på väg mot Hemavan, och det är väl norr om Sagavägen!

Nu är det ju för all del någon veckas vandring innan vi är framme, eftersom vi bara gått någon timma från Klimpfjäll :)

Haha, den här gången har du dubbelt rätt! Bilden är mycket riktigt tagen strax norr om Klimpfjäll och visar Durrenskalet i fonden, vilket jag hade tänkt mig som svar. Men det stämmer bra att den här vandringen avslutades i Hemavan. Bifogar en bild tagen något senare där den eftersökta dalgången tydligare framträder. Denna senare bild har även använts i en tidigare gåta. Ny bild igen, tack!
 

Bilagor

  • Foto0298.jpg
    Foto0298.jpg
    52.1 KB · Visningar: 603

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jo, efter att jag kommit på var bilden var tagen så funderade jag på hur långt fram jag skulle sätta målet. Eftersom jag gick samma sträcka åt andra hållet året efter dig så vet jag ungefär hur du gick där, och misstänkte att bilden var från den turen, så då måste det ju bli Hemavan!

Här kommer en ny bild att gissa på från någon helt annan plats:
 

Bilagor

  • jhgkgmm.jpg
    jhgkgmm.jpg
    57.3 KB · Visningar: 599

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.