Gissa position

Latnjavággi ligger sådär 4-5 km norr om Kårsavaggestugan.

Ja visst ligger den där, har ju gått där. Men tyvärr är det fel. Men däremot har ju Thure helt rätt. Thure svarade samtidigt som jag filade på förra svaret så jag såg det inte. Thures tur!
Här är bilden obeskuren. Det var väldigt dåligt med snö den vintern, barmark runt Abisko och Nikka. Omöjligt att skida ner från Keb.
 

Bilagor

  • 2003_Abisko-Rabot-Keb-3541.jpg
    2003_Abisko-Rabot-Keb-3541.jpg
    133.5 KB · Visningar: 314
Fin bild. Jag har skidat den dalen i dålig sikt ett par gånger så kul att få se vad vi gick miste om.

Sticker emellan med en bild från en exploaterad skidmiljö. Var?

Thure
 

Bilagor

  • gissavar.jpg
    gissavar.jpg
    63.5 KB · Visningar: 304

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.