Gissa position

Tre av tre rätt! Då är det bara att fortsätta, vilken bäck har vi här?
 

Bilagor

  • IMG_0588.jpg
    IMG_0588.jpg
    49.5 KB · Visningar: 477

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ja, visst är det Drakryggen där uppe, och Guobirjohka är rätt. Om man tittar nedströms är den kanske lättera att identifiera. Nästa bild?
 

Bilagor

  • IMG_0590.jpg
    IMG_0590.jpg
    55.2 KB · Visningar: 407
Den där brottkanten är lätt att känna igen och den gör det också extra tydligt hur mycket glaciären dragit sig tillbaka. Här är en vidare bild som ytterligare ökar på tydligheten.

Vad heter följande vattendrag?

gp207.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips