Gissa position

Var ett tag sen jag passerade där (1988 närmare bestämt...) men det ser precis ut som "vintunneln" på Ahkajiegna.

/ Stefan


Det stämmer bra det! Jo det var ett tag sen, vi var där sommaren 2003 har jag för mig. Det känns kul att ha varit där, det är mycket tack vare min pappa, som har läst många böcker om Sarek och velat komma till de lite mer otillgängliga platserna där. :)

Nästa bild!
 
Glömde bild. Fältet är fritt.

Glömde ny bild och har inte tillgång till datorn resten av veckan. Så någon annan får ta över stafettpinnen.

/ Stefan
 
Den klassiska frågan. Var stod fotografen?
 

Bilagor

  • Scan-111105-0015 kopiera.jpg
    Scan-111105-0015 kopiera.jpg
    59.8 KB · Visningar: 429

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag har gissat fel på Svenonius glaciär förut. Skam den som ger sig. Nu försöker jag med isfallet på nämnda glaciär.
Fotoplatsen är då öständen av Tsähkkoks sluttning.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips