Gissa position

Så här ser det ut från lite längre håll:
 

Bilagor

  • DSC01647.jpg
    DSC01647.jpg
    83.2 KB · Visningar: 722
Ingen som vågar en gissning?
Här syns stigen som leder förbi nedanför stenvalvet. Kanske någon som känner igen positionen nu?
 

Bilagor

  • DSC01716.jpg
    DSC01716.jpg
    125 KB · Visningar: 659
Oj, inte hänt nåt i denna tråd på snart en vecka. Många är nog ute på fjället och tar nya bilder som vi får gotta oss åt i höst. Mitt förslag är Dromskåran i Oviksfjällen.
/ Lasse Å
 
Har aldrig varit vid Dromskåran men hade sett en bild därifrån i samband med någon fjällmara eller liknande som fastnade i mitt bildminnne. En sökning på nätet fick mina misstankar bekräftade.

Här kommer nästa, en drygt trettio år gammal bild! Frågan är, vilket fjäll går personen på? Pluspoäng till den som kan gissa vad han letar efter! Nej han har inte tappat nycklarna, det är en växt.
 

Bilagor

  • noname-0075.jpg
    noname-0075.jpg
    72.8 KB · Visningar: 528

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Inga gissningar, ingen ledtråd. För mig kan bilden vara tagen nästan var som helst utom kanske i de sydligaste delarna av fjällkedjan. Är det månne en sjö vi skymtar nere till vänster? Jag gissar på Norrbottens län någonstans så kanske vi får lite hjälp.
 
Jo, var precis på väg att lägga in ett lockbete. :)

Sjö är rätt, Norbotten är fel. Här är en mer utzoomad bild:

gp204b.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips