Gissa position

Vad heter berget?
 

Bilagor

  • 856_liten.jpg
    856_liten.jpg
    61.8 KB · Visningar: 438
Gran och björk och myr och ett brant fjäll. Det ser väl ut som norra Jämtland eller Västerbotten, tycker jag. Med risk för att verka tjatig gissar jag än en gång på Västerbottendelen av Lappland.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Nej vi är inte i Kanan eller i Matsdal den här gången (eller det finns kanske fler Grapsan?). Några steg bakåt från föregående vy ser det ut så här:
 

Bilagor

  • 855_liten.jpg
    855_liten.jpg
    65.5 KB · Visningar: 384

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips