Gissa position

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Då förstår även jag att vi ser topparna i Årjep Sávllo. Intressant plats, ser ut att vara en rätt bekväm uppstigning från Ikkesvágge?

Jag föreslår att ripnils lägger ut nästa bild.
 
Då förstår även jag att vi ser topparna i Årjep Sávllo. Intressant plats, ser ut att vara en rätt bekväm uppstigning från Ikkesvágge?

Jag föreslår att ripnils lägger ut nästa bild.

Helt korrekt!
Var där första veckan i Juli i fjol...då vädret var precis som på bilden...dag efter dag :)!
Uppstigningen är enkel, dock får man starta med ett nästan midjehögt vad, men det är bara någon meter. Riktigt fina fjäll och bra vandring :)!

Håller med, ripnils...nästa bild är din!
 
Absolut!
Vad heter toppen något till höger om mitten?
Var står jag?
 

Bilagor

  • gissa-position-001.jpg
    gissa-position-001.jpg
    64.9 KB · Visningar: 594
Vi befinner oss i ett naturreservat.
Bortanför sjön i bildens mitt går det en led om än inte så vältrafikerad.
Med lite fantasi kan sjön sägas vara gillrad...
 
Jag gissar att du står vid Sarviesålggie och fotar mot Gábbie. Den högra toppen är då 1350 meter hög. Och sjön borde ju vara Feälloujávrrie. Allt inom Vindelfjällens naturreservat.
 
Bam!! Jag står förvisso på Tjärro men det känns som en petitess efter den där bredsidan...
Bra jobbat, Swift, scenen är din!
 
Nåja, med dina supersnälla ledtrådar gick det ju lätt att (nästan) lösa uppgiften. Men utan dem hade jag nog fått fundera rätt länge. Ändå har jag tältat vid den gillrade sjön. En svår men spännande bild, tycker jag.

Här kommer en bild som jag beskurit en del. Möjligen har den varit med tidigare, men tänk då på att repitition är kunskapens moder! Var står fotografen?
 

Bilagor

  • Fjällen 2011 141 kopiera.jpg
    Fjällen 2011 141 kopiera.jpg
    115.6 KB · Visningar: 368

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips