Gissa position

Undra om den här blir lagom klurig för att klara sig en dag eller två:

IMG_4902.b.jpg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Det är den. ;)
Jag börjar med en gissning så kanske vi kommer närmare så småningom. Gahkascohkka, NO om Nikka, fotoriktning mot öster eller sydost?

Calle

Platsen är närmare än jag trodde en första gissning skulle bli, men rätt är det inte. ;)

Kan väl också nämna att både "toppen" till höger och den lilla piggen som sticker upp i mitten är namngivna berg på fjällkartan i fotots "närområde".

Om det fortfarande inte säger så mycket kan jag lägga till en bild åt andra hållet från samma plats som borde göra det lite lättare, imorgon kväll.
 
kunna vara med vidvinkel i södra Kiruna kommun med ostlig bildriktning på Cievracohkka?

Inte den heller, även om det också är rätt nära.

Hm. 3 Gissningar börjar ju närma sig en ordentlig ledtråd. Kanske lägger in den bilden om det kommer en till nära bom, istället för att gissa på alla toppar namngivna på kartan häromkring. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips