Gissa position

Fotoplats?

Var är vi nu?

Thure
 

Bilagor

  • 008j.jpg
    008j.jpg
    70.8 KB · Visningar: 508
Förstod

att den inte skulle vara obesvarad så länge. Bilden tagen nån km öster om turistanläggningen vid vägen intill Stora Sjöfallet.

Thure
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Här den efterlyste

samojeden "Totte" som precis nappat till sig min macka. Som tur är närmar vi oss civilisationen.

Var?

Thure
 

Bilagor

  • IMG_6074.jpg
    IMG_6074.jpg
    72.4 KB · Visningar: 488
Roligt med en vinterbild! Men skyltarna är svårlästa. Din utrustning och avslappnade min får mig att tro att du inte just avslutar en lång och krävande tur i Lappland. Nej, det är nog fråga om en behaglig dagstur längre söderut, kanske i Härjedalen? Det får bli min inledande gissning.

Hälsn Pelle
 
Javisst’ så ska fjällvandringen vara. Fin bild som alltid på din jycke. Kul att ni trivs i snön i Jämtland. Inget är så kul som en älskad hund som snor en macka.
Tråden blir mer levande och säkert mer inbjudande för andra, att gissa om ‘lite hund‘, finns med här och där. Dessutom om det blir lite liv i bilderna med varelser i . Vandra & åka skidor med en hund förklarar lite mer.
 
Kalle har koll på Republiken

så Gåsåns vindskydd är rätt. Detta var sista etappen på en femdagars skidtur via 6 älvdalar från Grövelsjön till Storulvån.

Thure
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.