Gissa position

Knepig bild, (i kategorien: Mycket sten.) Av döma av lagerföljderna så bör det vara Undre Köliskolla, alltså ungefär ovanför Kårsavagge i Abiskotrakten någonstans..Kanske uppe vid Lattnjajaure, eller i krokarna där...:)
 
Ja, vad gissa på? ...e’ de’ bakgrunden eller?

Eller, denna stenvägg.?. Det är väl i alla fall Kårsavaggefjällen i bakgrunden..?
Hur som helst... Tjåmuhas ‘syd‘-Öst-sida då?

(.då är det Seveskollan i allra översta lagret..)
 
För långt åt NV - då går jag mot SO och chansar på övergången mellan Ballinvagge och Siellavagge. I så fall är bilden tagen mot Siellavagge.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Roligt, men grovjobbet var ju redan gjort. Själv har jag inte med kameran på fjället, men jag har lånat en bild av Fredrika Georgson. Grönt och vackert och något att bita i, eller?

Hälsn Pelle
 

Bilagor

  • IMG_0675.JPG
    IMG_0675.JPG
    64.1 KB · Visningar: 552
En bra bit söderut ligger ligger Vindelfjällen och Salviejuhka vilket blir min gissning.
Kortet är i så fall taget på Sarviesålggies östsluttning.
 
Ingen dålig gissning, men nej, vi är kvar i Norrbottens län. Här finns ingen rösad led, inte ens en stig, men det är ändå fråga om en känd färdväg. Vattendraget vadas någon km längre fram!

Hälsn Pelle
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.