Gissa position

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Bilagor

  • IMGF_29.jpg
    IMGF_29.jpg
    53.8 KB · Visningar: 493
Rätt

Nordvästra hörnet av Torneträsk sett från i närheten av Lappjordhytta?

Längst in i Torneträsk, blickandes bort mot Björkliden?

Helt rätt! Det är Pålnoviken man ser därnere. Jag beskar bilden så att Lapporten försvann, för att det skulle bli lite svårt.
En minut mellan svaren vilket innebar att ni kom på svaret i princip samtidigt. Då blir det nästa envig om stafettpinnen ;)

Calle
 
Inga gissningar på ett dygn... Några ledtrådar är väl på sin plats
1. Fotografen står i Norge, gränsen går i sluttningen ovanför vattnet ganska så vågrätt.
2. Något välkänt döljer sig till vänster i dalen...
 
Skuggorna antyder att bilden är tagen i riktning syd eller sydväst vilket begränsar antalet möjliga platser längs gränsen.
Det här är nog den nordligaste bilden i denna tråd, mycket intressant motiv!
Treriksröset syns inte i bild men är något välkänt.
Tror du står på Nordkalottleden på Goldabaktis västsida och ser ut över Golddajavri och Golddahaugen och Pältsan längre bort.

/Hans
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips