Gissa position

Nej, då vet jag inte.
Jag tänkte ett tag att det kunde vara Sarek, närmare bestämt norra änden av Ruohtesvagge, ungefär i höjd med Nijak, men det ser inte ut att passa med den bortre fjällryggen.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Sjötemat

Vad är detta för sjö då?

ff967b9ade46292409bcc4e58ea34233.jpg


Raskesven
 
Det är Darrávrre, med det lätt(?) igenkänliga fjället Vuogá i fonden. Fotot taget med teleobjektiv från toppen av Rivggotjåhkkå SSV om Såmmarlappa.
Teleobjektiv... vilken fuling! Jag tänkte säga Darrávrre, men efter en koll på kartan tänkte jag "nej, det skulle aldrig funka".
 
Jag hade rätt och du hade inte ens gissat! Ha! In your face!!!

- avdelningen "ripnils plockar tramspoäng"... = )
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips