Gissa position

Det är Darrávrre, med det lätt(?) igenkänliga fjället Vuogá i fonden. Fotot taget med teleobjektiv från toppen av Rivggotjåhkkå SSV om Såmmarlappa.
Teleobjektiv... vilken fuling! Jag tänkte säga Darrávrre, men efter en koll på kartan tänkte jag "nej, det skulle aldrig funka".
 
Jag hade rätt och du hade inte ens gissat! Ha! In your face!!!

- avdelningen "ripnils plockar tramspoäng"... = )
 
Vad är detta för sjö då?

ff967b9ade46292409bcc4e58ea34233.jpg


Raskesven

Storvätteshogna?
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Den bilden på Santessontjärnen

med Rendalssölen i Norge i bakgrunden har du väl visat förut Raskesven?

Thure
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.