Gissa position

Eller

Listivistjalmes östra vik där det ligger en stuga. För övrigt hänger den sjön ihop med Pieskehaure.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

avslutad210712

Gäst
Re: Re: Tack för

larsl; sa:
thureb; sa:
Resonerar vidare utifrån norska nationalparker t ex Junkerdal nationalpark som inrättades 2004 och som ligger nära polcirkeln.

På svenska sidan finns då något som heter Bieskehavre och Pieskehaurestugan.

Sårjasjaure längre norrut tror jag mindre på höjden drygt 800 meter borde inte innebära så frodig björkskog.
Junkerdal är rätt, Pieskehaurestugan och Sårjasjaure är fel. Stugan på bilden ligger under 800 meter, men inte så jättelångt under.

Med alla ledtrådar jag har gett nu så har det här reducerats till en kartläsningsexercis, så om ingen ger ett svar under dagen så avslöjar jag vilken stuga det är ikväll. =)

Gissar att stugan ligger 2,5 km NO om Vuoggatjålme. Hittar inget namn på kartan för den men har för mig att jag läst någon vandringsberättelse som utgick från Norska sidan via Ikesjaure och sedan ovanför Sieldutvagge och nerför den stig som börjar/slutar vid stugan.
 
Re: Re: Re: Tack för

avslutad210712; sa:
Gissar att stugan ligger 2,5 km NO om Vuoggatjålme. Hittar inget namn på kartan för den men har för mig att jag läst någon vandringsberättelse som utgick från Norska sidan via Ikesjaure och sedan ovanför Sieldutvagge och nerför den stig som börjar/slutar vid stugan.
Korrekt. Det står inget namn på kartan, men jag är 99% säker på att det stod "Tjidtják" på en skylt på dörren, vilket låter rimligt eftersom den ligger på sluttningen upp mot Tjidtjákgájsse.

Vandringsberättelsen låter som mitt fotoalbum från 2004 - jag har flyttat bilderna till Flickr: http://www.flickr.com/photos/21598077@N00/sets/72157594554580000/

Vi gick genom Junkerdal-området månaden innan det blev en nationalpark.
[Ändrat av larsl 2007-04-03 kl 16:33]
 
4an är nog Kasakasapakte från dito-vagge


Här kommer en intressant topp från Svenska fjällen, vilken?

IMG_0249.JPG


[Ändrat av tassemark 2007-04-03 kl 17:31]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips