Gissa position

avslutad210712

Gäst
På den tiden fotade man dia så man tog inte riktigt lika många foton men så här ser det ut strax nedanför bron. Vet att ett antal av Utsidans medlemmar borde ha passerat bron med tanke på deras berättelser.
 

Bilagor

  • 19790715-19.jpg
    19790715-19.jpg
    44.7 KB · Visningar: 403

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

avslutad210712

Gäst
När man passerat bron och gått ett tag och vänder sig om ser man det här
 

Bilagor

  • 19790716-18.jpg
    19790716-18.jpg
    50.4 KB · Visningar: 373
Flygbilden stämmer väldigt bra på Ruonekjåhkå och bron där. Och hit är det ju några dagsmarscher. Om detta är rätt så är du på väg mot Laisstugan.
 
Fina bilder och bra ledtrådar som lotsade mig rätt till slut. Även jag tyckte det såg ut som Vindelälven, men där bygger man fina hängbroar i trä, förnämligt hantverk. Hur den här bron ser ut idag vet jag inte, har inte passerat den, men den ser ju ut att vara rätt hållbar. Jag gissar att den finns kvar.

Här kommer en svår bild kanske, men en bra ledtråd är att jag går på en rösad sommarled, obetydligt nyttjad som synes. Vad heter sjön därnere?
 

Bilagor

  • Foto0291.jpg
    Foto0291.jpg
    84.5 KB · Visningar: 367
Ett dygn och ingen gissning. Det beror nog på vårvädret. Men kanske ändå dags för en ledtråd.

Jag har just kommit uppför bäckravinen vi ser i bilden. Jag fortsatte därefter mot kvällens tältövernattning, men med tanke på platsens namn kunde jag kanske ha fått bo inomhus.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips