Gissa position

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Även om det spåret var rätt leder det mig inte vidare. Här är det kanske inte tusen sjöars land men väl hundra sjöar eller mer.

Förvisso, men jag är lagd åt det bekväma hållet och följer gärna leder där så är möjligt. I bildens vänstra hörn ser man antydan till en stig, och i bildens mitt syns två rösestenar.
 
Är den stora sjön Omátjávri och den lilla sjön den sjö som ligger på dess östra sida? Den lilla sjön ligger NV om Beikkasvárri. Fotat från söder mot norr längs leden. Mvh/RN
 
Är den stora sjön Omátjávri och den lilla sjön den sjö som ligger på dess östra sida? Den lilla sjön ligger NV om Beikkasvárri. Fotat från söder mot norr längs leden. Mvh/RN

Svaret är helt rätt!

Vi är alltså strax söder om den stora sjön Råstojaure i landets allra nordligaste del. Här finns en del fina grusåsar som leden gärna följer. Trots att igenväxningen av leden går mycket sakta här på tundran lyckas de ytterst få vandrarna knappt hålla stigen vid liv. Nästa bild!
 
Var kan detta präktiga röse tänkas stå?
 

Bilagor

  • utsidan.jpg
    utsidan.jpg
    102.4 KB · Visningar: 423
Efter färdvägen mot Nallo? Tycker mig känna igen stugfjället vid Nallo. Röset har jag aldrig sett men då jag färdats där på vårvintern kan det ha varit översnöat.
 

avslutad210712

Gäst
Kan det vara

västra ingången till Unna Vistasvagge? Har aldrig varit där men den branta bergssidan i bakgrunden påminner om något foto jag sett därifrån
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips