Gissa position

Men jag är mindre säker på att det är den toppen i ursprungsfrågan från tassemark. T ex Nipals ser också liknande ut.

Men Paerls bild är extremt snarlik, med alla rynkor i berget. Förutsatt att han inte misstar sig på sitt eget foto så äter jag upp min hatt (eller cykelhjälm :)) ifall toppen inte är den han tror.
 
Du har nog rätt Henrik.

Och därmed bör tassemarks bild vara tagen någonstans i Kaskasavagges västra del med teleobjektiv.

Thure
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hittade

egna bilder av tassemarks topp igår. Kan således fastslå att det rör sig om Kuopertjåkko från väster.

Thure
 
Ni har så rätt så, visst är det Kuopertjåkka från Tjäktjavagge :)
En imponerande topp från både öst och väst.

Mera bilder folkens!
 
Mera bilder folkens!

Tråden får inte dö, så trots min ringa ålder och därmed något futtiga bildsamling ska jag försöka bidra.

Var är denna bild tagen? (Jag är ledsen för den risiga kvaliteten. Avfotograferat dia..)
 

Bilagor

  • 3059w2.jpg
    3059w2.jpg
    111.7 KB · Visningar: 630
Senast ändrad:
Tråden får inte dö, så trots min ringa ålder och därmed något futtiga bildsamling ska jag försöka bidra.

Var är denna bild tagen? (Jag är ledsen för den risiga kvaliteten. Avfotograferat dia..)

Nej, för Guds skull, låt inte tråden dö!

Jag tror att man ser Vistasstugan där nere i bakgrunden. Mårmamassivet tornar upp sig bakom. Vandrarna är då förmodligen på väg in i Stour Reiddavaggi.
 
Nej, för Guds skull, låt inte tråden dö!

Jag tror att man ser Vistasstugan där nere i bakgrunden. Mårmamassivet tornar upp sig bakom. Vandrarna är då förmodligen på väg in i Stour Reiddavaggi.

Vistas är iofs en bra gissning, och tråden har ju av naturliga skäl uppehållit sig till stora delar i Sarek och Kebnekaise-områdena. Men det här är någon annanstans. Visserligen i Lappland.
 
En ledtråd till min senaste bild: Jag trodde att konturerna vid horisonten (av ett känt björntätt område) på den andra bilden skulle hjälpa till att placera kameran någorlunda.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips