Gissa position

Vindskyddet i Kaskasavagge? Eller, skydd och skydd, det ser ju extremt välventilerat ut.

Häpp / F

Nej, det är inte det i Gaskkasvággi, utan det måste vara någon annan byggnad. Jag letade lite översiktligt efter förfallna vindskydd i trakten, men kan inte se vad det skulle kunna vara för något.
 

Bilagor

  • 15863795177_4bd9705389_z.jpg
    15863795177_4bd9705389_z.jpg
    139.9 KB · Visningar: 328

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Då tror jag att det är Kebnetjåkka ("Giebmečohkka") som är berget du står på, med Kebnekaiseryggen i fonden (den så kallade "Vargryggen").

Det är helt rätt och då har jag lärt mig att den heter Vargryggen. Vid kanten av plattån ligger den lilla stugan, den går att ana i den här bilden.
 

Bilagor

  • stuga.jpg
    stuga.jpg
    39 KB · Visningar: 350
Nu hittade jag den lilla ljusa trekanten på mina bilder också, intressant att se vad som inte finns på kartan...

Nästa bild överlåter jag åt valfri person.
 
En ledtråd till denna bild: Vi har förflyttat oss söderut relativt föregående bild, och har kommit till den övre delen av en välbekant fjälldal i ett välbekant fjällstråk.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips