Gissa position

En vy från lite högre höjd.
 

Bilagor

  • bildgåta4.jpg
    bildgåta4.jpg
    287.2 KB · Visningar: 401

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Kul att det var rätt! Lämpligt nog var jag uppe på just det berget tidigare i sommar.
Nu är jag på resa och kan inte lägga upp en ny bild. Hoppas att nån annan kan göra det.
 
Du är så rätt så rätt men ändå fel. Har du gått där?
Du har helt rätt att vi ser Vallemassivet till vänster och Ruovddevárre till höger, men var är kortet taget?
 
Hur kunde du identifiera Vallemassivet och Ruovddevárre utan att ha gått där? Jag trodde att det skulle vara en mycket svår bild. Men det är rätt. Vi är på väg uppför västra Njoatsosjåhkå och du kan se var bilden är tagen på satellitbilden.

Så småningom kommer ni att få en (hoppas jag) trevlig beskrivning av hela Njoatsosvagge från mig och Hans.
 

Bilagor

  • Utsidan-III.jpg
    Utsidan-III.jpg
    21.4 KB · Visningar: 311

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips