Gissa position

Helt rätt

Visst är det Gulitsbäcken!
En snabbsväng upp till strax nedanför där Kungsleden korsar nämnda bäck. Mest för att dottern skulle få prova att sova i tält.
Vädret var minst sagt fantastiskt. Våren är otroligt tidig här, lövsprickningen ligger nog tre veckor före jämfört med i fjol.

Bollen är din!
 
Återigen en gammal dammig skannad bild. Var står denna imponerande stenbumling? Nämn även något av fjällen bakom stenen. Jag har gjort en kartkoll själv för att försäkra mig att mitt minne inte sviker mig. Man ser även fågelspillning på toppen av stenen. Jag vill minnas att det var en falk som brukade sitta där.
 

Bilagor

  • Gissabild.jpg
    Gissabild.jpg
    35.4 KB · Visningar: 486

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Alldeles korrekt! Tjahkelij är den brant som syns i vänsterkanten. Bågevárásj syns till höger därom och ytterligare till höger syns sluttningen av Vájggátjåhkkå.
 
Kallt och ngt djupare än vad (fniss) vi trodde, var är alltså frågan?
 

Bilagor

  • uploadfromtaptalk1370036834242.jpg
    uploadfromtaptalk1370036834242.jpg
    34.4 KB · Visningar: 488
Inte bara kallt, det är kargt också. Jag startar gissningen med att du är en liten bit in i Norge och tar dig över Bajit Sorjosjávri på väg mot Nordkalottleden strax norr om Sorjoshytta.
 
Klockrent!
Bifogar bild på tältplats och mål för vadet.
 

Bilagor

  • uploadfromtaptalk1370111589250.jpg
    uploadfromtaptalk1370111589250.jpg
    71.7 KB · Visningar: 441
Tyckte väl att jag kände igen mig. Vi tältade på EXAKT samma plats för 2 år sedan.
Åter till forntiden - Vad heter vattendraget och varifrån är kortet taget?
 

Bilagor

  • GissaBild2.jpg
    GissaBild2.jpg
    76.5 KB · Visningar: 451
Ett rejält vattendrag, ser det ut som. Kanske är det Vuojatädno vi ser och i så fall kan fotot vara taget från Boalnotjåhkkå, kanske närmare bestämt från Goasskembákte?

Hälsn Pelle
 
Diabilden var drygt 30 år gammal när jag skannade in den. Jag ser nu att den går mycket i blått vilket kanske gör det svårt att känna igen vattendraget.
 
Aha, färgen har alltså betydelse! Då är det Ráhpaädno vi ser och du står på Gådokvárásj och fotar mot nordost, tror Pelle.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips