Gissa position

Jag gissar att du står en liten bit upp på Jiegńáffos sluttning och ser tvärs över Stáddájåhkå. Jag tältade där förra sommaren och tycker att jag känner igen mig.
 
Jag gräver i mina gömmor och hittar denna inskannade bild från 1980. Bergen i bakgrunden kunde gärna fått vara ännu suddigare för att göra det hela lite svårare. Om du kan identifiera berget i förgrunden är det inte svårt att lista ut fotoplatsen.
 

Bilagor

  • Sarek1980_0085.jpg
    Sarek1980_0085.jpg
    40.5 KB · Visningar: 594

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Fjällfotografier som bleknat och är på väg att försvinna har en slags vemodig charm av någon en gång upplevd vandring..
Jag bidrager även jag med något, även då ifrån åttiotalet.
Denna högfjällstavla.

Vad heter detta fjäll?
Vad heter den lilla fjällklumpen i mitten?
Var är då bilden tagen?
 

Bilagor

  • imm-011.jpg
    imm-011.jpg
    55.1 KB · Visningar: 614

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips