Gissa position

Nej, vi ska längre söderut än så.

Den lilla ån kanske ger vägledning, men å andra sidan finns det ju flera sådana...

Det finns en del åar att välja på...
...men jag gissar på Lillån och fjällen Mossalassfjället, Rensnävet och Bockhammaren. Härjedalen nästan på gränsen till Jämtland.

Calle
 
Då fortsätter vi med nästa bildgåta.

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_33.jpg
    IMGF_33.jpg
    28.5 KB · Visningar: 447

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Ammarfjället? Gissar att det är över Skebleskalet med Sjnjurtjuoke och Urtstjåhkka.

Calle

Ja, det är Skebleskalet. Och om vi bara vrider oss lite i ostlig riktning hamnar vi helt rätt.

Jag stod vid passet SO om Buvråjvvie (inte långt ifrån sjön Lijbuojávrrie som det gissades på här tidigare). Skebleskalet breder ut sig nedanför. Till vänster i bild ser vi sydöstra änden av Urtstjåhkka. Toppen på bilden är Ruepsgájse (1304). Långt borta i högra bilddelen ser vi en del av Björkfjället, Vuoráktjåhkka (1245) närmare bestämt.
 
Lite flax ska man ha med gissningarna...

Ripnils har kanske något på gång, han avstod ju senast men kanske är laddad nu. Om inte så har jag ingen möjlighet att lägga in ny bild förrän senare ikväll.

Calle
 
Selfölgeli...

Karakteristik topp ur ett annorlunda perspektiv, dock torde den vara ganska enkel
 

Bilagor

  • 20110124-1.jpg
    20110124-1.jpg
    87.2 KB · Visningar: 397

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips