Gissa position

Snälla ledtrådar samt minnet av en tidigare gissningsbild ledde hit. Jag minns att vi då förundrades över den skarpa och "osvenska" profilen på fjället, med en liknande fotovinkel.

Här kommer ett nytt vattendrag, var är vi nu?
Fjällen 2014 024 (3).jpg
 
Inga gissningar än? Hade det varit Sähkok i bakgrunden skulle jag ha gissat på Njoatsosjåhkå men det är det ju inte. Någonstans i närheten?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för ditt inlägg, jag trodde alla var på fjället. Nej, vi är inte i närheten, du behöver nog minst en veckas vandring för att komma hit. Men den här gången är det ingen jokk, utan en älv!
 
Du har prickat området!
Men bilden är.tagen före jökelloppet (det var väl 2013?).
En ledtråd är att det är september och hur vattenståndet brukar vara på hösten
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips