Gissa position

Två broar.....då tror jag att du står på Vuelie Båatsoevaaratje sydväst om Strimasund i Västerbottens län. Fotoriktning öster.
 
Alldeles rätt! Fotat 21.6.2015, midsommar. Högre upp på Artfjället kom vi inte den gången. Vi borde ha haft skidor! Trevlig midsommar till alla!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
En snörik sommar, vill jag minnas. Men ett fint foto.

Här kommer mera snö. Var är vi någonstans?
 

Bilagor

  • Foto0327.jpg
    Foto0327.jpg
    36.5 KB · Visningar: 313
Någonstans i närheten av Servestugan? Det runda fjället borde isåfall vara Vuomatjåkkha?

Du måste få rätt för det svaret. Vi är på väg från Aigertstugan till Servestugan och nära vindskyddet som har samma namn som fjället du nämner. Men det runda fjället är Stuor Ájgart, 1093 meter högt. Ny bild tack!
 
Du måste få rätt för det svaret. Vi är på väg från Aigertstugan till Servestugan och nära vindskyddet som har samma namn som fjället du nämner. Men det runda fjället är Stuor Ájgart, 1093 meter högt. Ny bild tack!

Har aldrig varit i Ammarnäsfjällen så det var rena gissningar från kartan och bilder som ledde mig till mitt svar :) På fredag blir det dock bilfärd till Tjulträsket och en veckas tur runt Ammarfjället så då får jag uppleva dessa omgivningar på riktigt!

Lämnar nästa bild till den som känner sig manad.
 
Den vanliga frågan: Var (tänkte jag att gå till för nästans 18 år sen) ?
Gissa0620.jpg


Och med den nya forumsprogrammen kan man även visa större bilder vilket gör det enklare att gissa. :)
Men denna bild är väl inte för svårt, många har ju varit där...

Henning
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips