Gissa position

avslutad210712

Gäst
Ibland kan även vilda gissningar leda rätt. Men i det här fallet endast till hälften.

Det är stridsvagnshinder, dock inte i Abiskojaure.

Bor man vid den fd Kalix-linjen så känner man igen vissa saker *L*

Abisko-jaure bara därför att det där fanns en liten förläggning under WW2 men kunde liksom inte placera in några hinder där. Möjligen i så fall någonstans där man passerat på vintern då de borde vara översnöade och att man bommat dem.
 
Intressant bild. Jag googlade mig till att det byggdes stridsvagnshinder bl a i västra Härjedalen under andra världskriget. Borde inte vara i Rogenområdet för där har naturen gjort magnifika blockområden som torde vara oframkomliga med stridsvagnar.

Kan det vara i trakten av Fjällnäs?

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Fjällnäs är nära nog. Det är Hamra försvarslinje vid Röstavallen mellan Fjällnäs och Tänndalen. Det byggdes en försvarslinje för att förhindra invasion från Röros. Stridsvagnshinder uppfördes på båda sidor vägen genom dalen. Dock är det bara de på norra sidan som finns kvar.

Passerar man på väg 84 så är det värt att stanna. Bland annat finns flera skyttevärn som man kan gå in i.

Över till dig Thure.
 
Nästa bild visar en brant snöränna. Bilden är från maj 2008.

Var finns den snörännan?

Thure
 

Bilagor

  • ränna.JPG
    ränna.JPG
    138.8 KB · Visningar: 485

avslutad210712

Gäst
Ibland kan även vilda gissningar leda rätt. Men i det här fallet endast till hälften.

Det är stridsvagnshinder, dock inte i Abiskojaure.

Bor man vid den fd Kalix-linjen så känner man igen vissa saker *L*

Abisko-jaure bara därför att det där fanns en liten förläggning under WW2 men kunde liksom inte placera in några hinder där. Möjligen i så fall någonstans där man passerat på vintern då de borde vara översnöade och att man bommat dem.
 
Stämmer bra Nils.

Din tur att bidra med bild.

Thure

Tack. Rullevarerännan är imponerande syn, inte minst med tanke på att det finns dom som åker skidor ner där!

Bidrar med en ganska beskuren bild, men gissar att många känner igen siluetten ändå.
 

Bilagor

  • Screenshot 2020-02-27 at 15.28.16.jpg
    Screenshot 2020-02-27 at 15.28.16.jpg
    20.8 KB · Visningar: 449
Tycker det ser ut som Miesákčohkka till höger och Ádnji till vänster. Bilden kan då vara tagen på höjderna kring Várddut, eller eventuellt så pass långt bort som ovan Rovvidievvá.
 
Ursäkta att jag lägger mig i utredningen men är bilden tagen från nära toppen av Garddenvarri? Till vänster är Ádnji och den nästan vertikala linjen lite till höger om mitten är då Bieggačohkka. Möjligen skymtas nästippen på Miesákčohkka i högerkant.

Om ja, så skall LRC ha hela äran av att ha knäckt denna knepiga gåta och får gärna posta upp en ny bild.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips