Gissa position

Stämmer bra Nils.

Din tur att bidra med bild.

Thure

Tack. Rullevarerännan är imponerande syn, inte minst med tanke på att det finns dom som åker skidor ner där!

Bidrar med en ganska beskuren bild, men gissar att många känner igen siluetten ändå.
 

Bilagor

  • Screenshot 2020-02-27 at 15.28.16.jpg
    Screenshot 2020-02-27 at 15.28.16.jpg
    20.8 KB · Visningar: 483
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tycker det ser ut som Miesákčohkka till höger och Ádnji till vänster. Bilden kan då vara tagen på höjderna kring Várddut, eller eventuellt så pass långt bort som ovan Rovvidievvá.
 
Ursäkta att jag lägger mig i utredningen men är bilden tagen från nära toppen av Garddenvarri? Till vänster är Ádnji och den nästan vertikala linjen lite till höger om mitten är då Bieggačohkka. Möjligen skymtas nästippen på Miesákčohkka i högerkant.

Om ja, så skall LRC ha hela äran av att ha knäckt denna knepiga gåta och får gärna posta upp en ny bild.
 
Ni är båda kusligt nära men måste ändra perspektiv så att säga. Jag prövar att bredda utsnittet lite och kan avslöja att den lilla kullen i förgrunden är min mössa. Ber om ursäkt för att fotot är lite snett, lyckades inte fixa till det.
 

Bilagor

  • Screenshot 2020-03-08 at 21.27.34.jpg
    Screenshot 2020-03-08 at 21.27.34.jpg
    15.1 KB · Visningar: 548

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Hmm, då kan jag tänka mig två möjlighter. Mellan Várddut och Gárddenvárri ligger Ribakbákti, men det är ju inte mycket till perspektivändring. Den andra är att du är nära eller på Tjålmeåive. I så fall ser vi nog lite av Njuikkostakbákti med Miesákčohkka bakom. Annars vete sjutton Snö och moln ställer alltid till det :).
 
Fortfarande inte rätt dessvärre. Fotot är taget mot nordost, från en led, och den branta fjällsidan till höger om mitten är bekant för många.
 
Alldeles riktigt! Det är alltså Keron man ser i fjärran. Det är ju en fjällbrant som väldigt många gått förbi och imponerats av, men naturligtvis inte enkelt att identifiera från denna vinkel och kraftigt beskuret.

Varsågod nästa!
 
Låt inte tråden förfalla i dessa coronatider. Här får ni lite guld vid regnbågens slut. Var är vi?
 

Bilagor

  • Guld-II.jpg
    Guld-II.jpg
    34.8 KB · Visningar: 362

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.