Gissa leden

Första Sellatornet, Kaminführe. Falsk varudeklaration dock, eftersom leden med det namnet går till vänster om kaminen. Kaminen är annars väl värd att göra, insteg från andra hållet.
 
Första Sellatornet, Kaminführe. Falsk varudeklaration dock, eftersom leden med det namnet går till vänster om kaminen. Kaminen är annars väl värd att göra, insteg från andra hållet.

Ja det stämer, vi klättrade en serie av flera mindre kaminer på facet du ser. finns två varianter båda typ grad 4+ den sista kaminen ser man i mitten nästan längst upp. Säkringarna var sparsamma nån röd c4 helt utflärad i ett hål och nån pitong. Roligaste leden på denna resa. Utsteget består av ett litet hopp :)

en liten film bjuds det på http://1drv.ms/1wHOsCO

Varsågod nästa
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag hoppar in med en jag tror kan vara svår. Crag / område söker jag.
fdaoll.jpg
 
Nix. Du är i någorlunda rätt del av världen, men fel land. Kan ge en ledtråd om att det här inte är något större klätterresmål, men den här klippan är med god marginal det mest populära som finns att tillgå med mycket stor marginal till alternativen.

Norra Sardinien? Dimensione vertikale?
 
Senast ändrad:
Sorry, var helt offline i helgen. Kanske nästan ska decimera det till bara land. Ni ska längre österut, till ett land som är väldigt oexploaterat trots skaplig sportpotential.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips