Gissa leden

Okej, min tur... Vad är det för led som min kompis rensar på?
För övrigt har jag klättrat Nedkomsten, och trott att det var fotografen, men då avslutade jag med fotografens sva i alla fall... Lite tätt mellan lederna där :)
 

Bilagor

  • DSC_0053.jpg
    DSC_0053.jpg
    54.9 KB · Visningar: 606

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Vi befinner oss i bohus, men lite utanför kärnområdet. På den här klippan har alla lederna norska namn. Just den här sektorn är "ny" och är inte med i föraren från 2002. En 35 meters vägg med flera fina turer i graderna 5-6.
 
Vi befinner oss i bohus, men lite utanför kärnområdet. På den här klippan har alla lederna norska namn. Just den här sektorn är "ny" och är inte med i föraren från 2002. En 35 meters vägg med flera fina turer i graderna 5-6.

Jag har kollat igenom BKKs nytursdokument från 2009 för att försöka lista ut vilken sektor det kan vara, men hittade inget område med en ny sektor som bara har norska namn. Nyare än så?

Slänger iväg en vild gissning på Kvarneberget
 
Kvarnerberget är rätt! Leden ligger på stora väggen, och heter Trim for eldre, grad 5. Klippan har många sektorersom verkar spännande, men vi var bara vid stora väggen. En fin klippa att stanna till på, i alla fall om man kör mot bohus norrifrån.
Din tur!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips