Gissa leden

Svar till #427

God morgon!

Det är den hittills oklättrade? Apache-klippan i Viksberg i Södertälje (Johankv hade rätt!). Jag gjorde några försök på topprep för ett antal år sedan utan att lyckas ta mig upp. Tanken var först att inte använda mig av rampen till vänster, men med eller utan den så kom jag ändå inte upp. Klippan svagt överhängande och mycket vass.

Gissar att led-graden ligger en bit över 7+ men jag har dåligt med liknande leder att jämföra med. Betraktar den som svårare än exempelvis Doseths båda fingriga verk i Tunaberg (Pelarutsteget och Himlastegen) eller den överhängande Terminator på Vårdberget.

Namnet är sprunget ifrån min goda vän Patrik (har sommarstuga i närheten) som lekte "indianer och vita" runt klippan som liten parvel.

/Örjan
 
En spännande travers.

kul!

Då lägger jag upp en säkert välkänd travers, väldigt kort men spännande!!
 

Bilagor

  • 20120805_161813.jpg
    20120805_161813.jpg
    88.3 KB · Visningar: 846

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Med tanke på att det är klar himmel på bilden så är det ju helt absurt att ens tänka att den skulle vara tagen i göteborg, så inga halvpoäng!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.