Gissa leden

Nej, nu får vi allt se till att få lite fart i den här tråden igen. Det rör sig alltså om en topp i Italien, nära den Franska gränsen.

Ledtrådar:

• 2402 m
• Bildar en grupp med sina två systertoppar. Gruppens namn för tankarna till "ost för njutning".
• Toppbild:
 

Bilagor

  • IMG_2369.jpg
    IMG_2369.jpg
    53.3 KB · Visningar: 429

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det är toppen på s e face aiguille du midi, tror det är voie Kohlmann som slutar upp där även om det nog är en hel del som kör den varianten som avslutning på rebuffat
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips