Gissa leden

OK, då lägger jag upp en bild. Var kan det här vara?
Område? Klippa/sektor? Led?
 

Bilagor

  • Var kan detta vara.jpg
    Var kan detta vara.jpg
    78.3 KB · Visningar: 595
Testar Autoroute och Corbeau
Annars får någon med färskare minne får ge det en chans, det har hunnit rinna mycket vatten under broarna sedan jag var där
 
Håller med om att det påminner lite om Autoroute-väggen. Men det här är en slamkrypare så tillvida att den här väggen har blivit off limits, dvs blivit belagd med klätterförbud, sedan bilden togs.

Det kanske var för lömskt, så jag avslöjar att väggen heter Falaise des Confines, ligger ovanför vägen när man kör in i dalen. Leden heter "Penelope", och istället lägger jag upp en annan bild.

Var är detta?
 

Bilagor

  • Var kan detta vara.jpg
    Var kan detta vara.jpg
    68.3 KB · Visningar: 517

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips