Gissa leden

OK, den graniten och lite snö på toppen så måste jag ju dra till med Yosemite
Känner dock inte igen klippan

Yosemite är typ rätt. Klippan ligger i samma nationalpark, men inte i "yosemite-dalen". Lite högre upp... Själva leden ligger ganska nära en världskänd testpiece från 70-talet för den som gillar långa runouts.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Kul - den ser härlig ut!

Jag har slut på bilder så det är fritt fram för den som vill.

Tuolumne och att det var Bachar-Yerian som det syftandes på var jag också med på men kunde inte känna igen dozier dome. Snyggt!

Då lägger jag in en bild, nån som kan gissa klippan?
 

Bilagor

  • Sydostasien 2 122.jpg
    Sydostasien 2 122.jpg
    53.4 KB · Visningar: 335

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips