Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avstängd
Jag trodde inte den skulle vara så svår, då bilderna är möjliga att matcha mot både Terrängkartan och flygbilder i t.ex. Hitta.se.

Det är fråga om ett större vattensystem än Testeboån.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Kan det vara Åsbyvallen? N60.269282° E16.876592°
I så fall en av de första ställena jag kollade, men avskrev eftersom ån såg större ut än på bilden.
Calle
 
Snön gömmer mycket ibland.
Så även på den här bilden.
Calle
 

Bilagor

  • IMG_1.jpg
    IMG_1.jpg
    19.9 KB · Visningar: 257

avslLM

Avstängd
Måste försöka med något i alla fall, t.ex. att bilden är tagen vid N61.3966° E16.3765° (intill gården Jon-Pers någon halvmil norr om Bollnäs) och i riktning SV.
 
Fel ställe, men samma stuk på omgivning och marker. Lika för båda dessa ställen är att det finns ett vattendrag i svackan.
Calle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips