Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avslutat
Jepp, stället ligger norr om Fredriksskans, granne med ett skrotupplag.

#82
t082.jpg
 
Det har varit fint väder idag eftersom denna bild legat orörd hela dagen. Känner vibbar från Mellanljusnan och särskilt från Kölströmmen när det gäller # 82. Har fiskat där en gång för länge sedan och kammade noll när det gäller fångsten, men en fin strömsträcka är det i alla fall. Stenkistan är ett minne från flottningen.

Kontrar med en byggnad och frågar vart den står och vad den används till?

Calle
 

Bilagor

  • IMGH_1.jpg
    IMGH_1.jpg
    135.1 KB · Visningar: 243
  • IMGH_2.jpg
    IMGH_2.jpg
    71.1 KB · Visningar: 235
Bra chansning, men den var fel. En ledtråd är att vi haft Hälsinglands näst största i sitt slag tidigare i den här tråden, den här är större.

Calle
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslLM

Avslutat
Ängratörn är helt rätt. Albert Viksten kom väl litet i skymundan av andra samtida stora författare, men ingick i samma umgängskrets som dessa. Skrivartorpet Ängratörn ligger vid N61.9160° E15.3853°, eller några kilometer söder om vägen mellan Kårböle och Laforsen.

#84
t084.jpg
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.