Gissa bilder i Gävleborgs län

Lägger in en till ledtråd. Denna sten finns alldeles i närheten, men har i övrigt ingen koppling till den plats jag söker.
Calle
 

Bilagor

  • IMGG_6.jpg
    IMGG_6.jpg
    68.3 KB · Visningar: 696
Jag vidgar vyn lite till. Stenen och den efterfrågade platsen (vilka ligger intill varandra) är inte markerade på Terrängkartan, däremot i Fornsök.
Calle
 

Bilagor

  • IMGG_7.jpg
    IMGG_7.jpg
    79.5 KB · Visningar: 683

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Platsen ligger vid N61.437774° E16.494162° och är en avrättningsplats mellan Arbrå-Undersviks församling och Bollnäs församling (därav gränsstenen). Platsen kallas Stegelbacken i Fastighetskartan. Stupstocken förvaras enligt RAÄ numera på Nordiska Museet.
 
Senast ändrad:
Hennan

Så klart att det är Hennan. Tyckte jag hade sett rutschbanan någonstans, men med en tom plats efter en stationsbyggnad blev det solklart.
Calle
 
Nytt ställe och en ledtråd kan vara att det är dagsfärska bilder. Två kojor rätt nära varandra - och de syns på flygbilder.
Calle
 

Bilagor

  • IMGS_1.jpg
    IMGS_1.jpg
    102.7 KB · Visningar: 606
  • IMGS_2.jpg
    IMGS_2.jpg
    94.5 KB · Visningar: 588

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips