Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avstängd
Aha, rätt gränskors alltså. Och se, nu hittar jag ett ställe som matchar dina bilder rätt bra, Björnmyran vid N61.5320° E16.0718°. Om det inte är rätt så ger jag upp för idag.
 
Björnmyran är rätt! Så det är aldrig för sent att ge upp ;-)

Och du är även inne på rätt spår Thure, bilder från Björnmyran finns på Tur och tons hemsida. Dock har de som driver Tur och ton sitt ordinarie boende i Vallstabyn (min mors föräldrahem och det är min kusin som bor där nu), men de äger även Björnmyran och kör lite hästturer och andra evenemang där. Denna länk jag tänkte ta till i nästa ledtråd, men du hann före Thure.

Men den var svår eftersom det är så dåliga flygbilder över det området, men du var rätt nära i resonemanget ända från början Tobbe.
Calle
 

avslLM

Avstängd
Har gått igenom samlingarna av överskottsbilder och hittat några till som inte kom med i de ordinarie 100.

A:
x005.jpg
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

avslLM

Avstängd
En ledtråd till.

Minnesstenen till vänster berättar om det kapell som en gång stod på platsen. Korset i högra kanten markerar att platsen också är en ödekyrkogård.

All hämtat från Fornsök...
 
Jag var i en annan ände av världen och letade, och jag hade dessutom fel sökkriterier.
Nu hamnade jag i Kårböle, och stenen ska ha rests 1926.
Calle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips