Gaiters eller Chaps

Köpte på mig Pinwood regnchaps för att komma ifrån den kokta känslan av täta regnbrallor.
tyvärr är chapsen som sådan för tunga -galon liknande- Och otympliga.
Hur är det jämförelsevis att gå med damasker/ gaiters ?
Eller finns riktigt luftiga bra rwgnbyxor som är superlätta?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Livetiskuggan

Avslutat
Damasker är trevligt men vissa modeller blir svettiga om man bär dem länge. Men gå i ris som har dagg eller efter regn så är det mycket bra. Men vintertid är det superbra. Fattar inte att fler inte har det till löparpjäxorna. Några steg utanför spåret och damasker är perfekta.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.