Fullbokat tåg Kiruna-Abisko

Blir man avkastad eller är det bara att köpa biljett på tåget (+avgift) även om det är fullbokat??
Finns tydligen en EU förordning (2021/782) som säger att det är obligatorisk platsbokning... VIH?!

Kommer till kiruna med nattåg kl 15:00 en söndag.
 
Senast ändrad:

HasseQ

Temp. avstängd
Finns gott om plats ----

tr2.jpg
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Blir man avkastad eller är det bara att köpa biljett på tåget (+avgift) även om det är fullbokat??
Finns tydligen en EU förordning (2021/782) som säger att det är obligatorisk platsbokning... VIH?!

Kommer till kiruna med nattåg kl 15:00 en söndag.
Norrtåg kör inte längre än till Kiruna, men om Malmbanan öppnats för persontåg när du ska åka så borde ditt tåg fortsätta till Narvik. Just nu går väl enbart sittvagnar mellan Boden och Abisko Östra, så riktigt hur du ska hamna i Kiruna förstår jag inte.

Inte heller EU förordningen, det är väl upp till operatören. Vanligt i t.ex. Tyskland att det är frivilligt med platsbiljett och på svenska regionaltåg.
 
Kommer med norrtåg 7152 (inte nattåg som jag skrev) till Kiruna från Boden.

Det var Vy Nattåg 96 gör samma sträcka men åker vidare till Abisko turiststation som jag hade tänkt åka.

Vy tåg säger bara att det kommer vara ett begränsat trafikutbud på sträckan Abisko Östra/Björkliden-Narvik under den nämnda perioden och att de har spärrat bokningen på sträckan.
 
Blev flyg i slutänden, va både billigare och gick snabbare.

Brukar ju ofta vara så.

Stora tunga tåg är förmodligen inte särskilt kostnadseffektiva när det gäller transportera relativt lite vikt långt, passar nog bäst för gods.

Räknar man sedan av vad ens semesterdagar är värda blir det ju än billigare med flyg om man nu inte tycker om att spendera semestern inuti ett tåg.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips