Frukost

Det låter extremt dyrt! 2 kg havregryn går ju på 20 - 30 spänn.

Absolut. Och trots att kranvatten är i princip gratis köper folk svindyrt vatten på flaska. ;)

Självklart är färdigblandad snabbgröt (något som jag själv var en av de första förespråkarna för här på forumet) dyrare än att inhandla ingredienserna torrmjölk, torkad frukt, juicekoncentrat, vegetabilisk olja och havregryn, men för vissa kan det ju faktiskt vara rätt praktiskt att inte gå över ån efter vatten.

Men den som vill laga all sin friluftsmat från noll får såklart göra det.
 
Senast ändrad:

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tjena
Ska i sommar ut på min första fjällvandring och behöver matråd.
Hemma äter jag alltid gröt till frukost och antar att det är lämpligt även på vandringen,
men finns det mjölk med extra lång hållbarhet eller annat man kan ha till?

Övriga råd ang. kost som är praktisk på vandringen?

Sök på NIDO det är det godaste mjölkpulvret!
Jag har gått ifrån gröt då jag inte gillar att diska. Istället har jag färdigblandade påsar med "start" och pulvermjölkspulver med mig, bara att slå på vatten på morgonen. Äter en Wasa färdigbredd smörgås till det
 
Om man vill ha lite smak på gröten utan att släpa med sig tungt äppelmos kan man blanda blåbärssoppepulver med grynen. Det ser lite mindre aptitligt ut (typ betong) men höjer smaken.
 
Jag har blandat vällingpulver, rågflingor och havregryn hemma och lagt i en enliters plastburk. När det ska lagas frukost är det bara att blanda detta med vatten och koka (gärna tillsammans med russin. )
Praktiskt eftersom man slipper hålla på med mjölkpulver och så kokar det inte fast lika lätt som "vanlig" havregrynsgröt. Själv tycker jag dessutom att det är gott, men har familjemedlemmar som inte varit lika entusiastiska ;)
 
Start och mjölk...

...funkar perfekt för min del. Med varm mjölk om det är kallt ute.
Knappt ngn disk heller!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips