• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

friluftsliv i dalarna me hund

Hej,

Hänger gärna på om ni planerar några aktiviteter. Är en 34-årig tjej som bor i Borlänge, har inte hund. Vandrar gärna, helst i fjällen!
 
Om man bortser från sälenfjällen finns det både arrangerade fäbodvandringar och vandringsleder som är upp till några mil långa runt själva Malung. För mig känns det enklare än fjällexpeditioner.

Jag ska höra mig för när fäbodmarschen blir av i sommar.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
om någon med MYCKET kort betänketid kan ta sig till Malung kl 10 på onsdag så kan vi ta sällskap på en fäbodvandring, 9 km.

Kan erbjuda övernattning.
 
Nu när det är höst föreslår jag några vandringar i Falun. Dels finns källslättsspåret (2 mil) väster om sjön Varpan, och Vildmarksleden (35 km) i Bjursås.

Till att börja med går jag helst vid källslätten.

När i augusti hänger ni med?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips