Friluftsbutik Reykjavik

Är det någon som vet var jag kan inhandla Primus-gas i Reykjavik?
Finns det någon "måste-butik" när det gäller friluftsprylar i övrigt?

HåkanF

PS Åker imorgon kväll.
 
Läste precis Hans Fowelins text om vandringen på Island och såg att han fick tag på gas i bensinmacken bredvid busshållplatsen i Reykjavik.
Frågan om friluftsbutik kvarstår.

HåkanF
 
Det finns några friluftsbutiker på gågatan i Reykjavik. Ofta Rena märkesbutiker som säljer mest av ett och samma märke. Tex Marmot. Men om dom säljer gas törs jag inte lova.
 

29351

Avslutat
66north butiker

66°North Faxafen
Faxafen 12
108 Reykjavík
+354 535 6676

66°North Bankastræti
Bankastræti 5
101 Reykjavík
+354 535 6680

66°North Bankastræti Börn
Bankastræti 9
101 Reykjavík
+354 535 6681

66°North Kringlan Börn
Kringlan
103 Reykjavík
+354 535 6674

66°North Útsölumarkaður
Faxafen 12
108 Reykjavík
+354 535 6678

Mvh troswe
 

Aktuellt

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Ellingsen, Fiskislod1,101Rekjavik så blir du inte bunden till 66 North. Tyvärr finns inte den outslitliga sjömanströjan längre.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.